W reklamach wielu firm oferujących centralne odkurzacze widać informację, że takie urządzenia są wymarzone dla alergików. Czy rzeczywiście?

Czy warto montować w domu centralny odkurzacz? Ile to kosztuje? Jak wygląda korzystanie z tego typu urządzenia?

Jak działają centralne odkurzacze?

W zasadzie tak samo, jak zwykłe odkurzacze. Wyobraź sobie, że masz normalny odkurzacz i do niego bardzo długiego węża (rurę). Odkurzacz ustawiasz tam, gdzie nie będzie Ci przeszkadzać hałas. Wylot powietrza kierujesz na zewnątrz domu. Po domu poruszasz się tylko z lekkim wężem, nie ruszając samego odkurzacza. Czy nie jest to wygodniejsze niż chodzenie po domu z ciężkim odkurzaczem?

I w zasadzie instalacje centralnych odkurzaczy nie różnią się wiele od tego przedstawionego powyżej obrazu. W jednym miejscu domu montuje się jednostkę centralną, czyli serce odkurzacza. Zawiera ono silnik elektryczny i wirnik, wszystkie filtry i zasobnik na śmieci.
Od odkurzacza poprowadzone są w ścianach przewody o dużej średnicy. One kończą się gniazdkami ściennymi lub natynkowymi. W te gniazda podłącza się wąż. W przypadku niektórych urządzeń włączenie następuje po włożeniu wtyczki do gniazdka, w innych włączać i wyłączać można urządzenie przy użyciu włącznika zamontowanego na uchwycie węża. W kuchni i garażu (w innych pomieszczeniach też) można zamontować sobie gniazdko typu „szufelka”. Umieszcza się je na poziomie podłogi, służy do zbierania tego, co się wpierw zamiotło z podłogi.

Wygoda centralnych odkurzaczy

Odkurzacze centralne są znacznie wygodniejsze w użyciu, niż tradycyjne. Ze względu na brak konieczności przenoszenia ciężkiego odkurzacza, podłączania go do kolejnych gniazdek w kolejnych pokojach, odkurzanie nim zajmuje znacznie mniej czasu i wymaga mniej wysiłku.

Dzięki znacznie większemu zasobnikowi na śmieci, jego opróżnianie odbywa się znacznie rzadziej.

Zamontowanie jednostki centralnej w pomieszczeniu gospodarczym albo garażu, z dala od odkurzanego pomieszczenia, oszczędza słuch. Po prostu nie słychać wycia samego odkurzacza, jedynie szum powietrza przepływającego przez wąż. No chyba, że wycie odkurzacza przemieszcza się po domu przez cienkie drzwi albo ściany… I oczywiście nie dotyczy to sytuacji, w której odkurzane jest pomieszczenie, w którym zamontowano jednostkę.

Odkurzacze centralne a alergie?

Centralny odkurzacz może być znacznie przyjaźniejszy alergikom z całkiem prostej przyczyny. Po prostu dlatego, że jednostka montowana jest poza odkurzanym pomieszczeniem a wylot powietrza z odkurzacza kierowany jest poza dom. Klasyczny odkurzacz wdmuchuje rozgrzane powietrze, zazwyczaj niezbyt dobrze przefiltrowane, z powrotem do pokoju. Nie dość, że ten kurz zamiast zostać w worku wraca do pokoju, to jeszcze pęd powietrza porusza kurz spokojnie leżący na podłodze czy meblach. Przez to jego stężenie w powietrzu wzrasta.

W przypadku odkurzaczy centralnych, powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Dlatego w pokoju nie ma wiru powietrza, który rozprowadza po nim kurz poderwany z podłogi. No i resztki nieodfiltrowanego kurzu nie trafiają z powrotem do pokoju, tylko poza dom.