W Polsce najbardziej rozpowszechnionym systemem grzewczym jest centralne ogrzewanie z kotłami wodnymi (najczęściej na węgiel lub gaz ziemny), oraz grzejnikami. Tymczasem na rynku jest masa innych, wcale niekoniecznie gorszych rozwiązań!

Ogrzewanie powietrzne

Stosunkowo rzadko stosuje się je w domach jednorodzinnych. Ogromną jego zaletą jest szybkie nagrzewanie się pomieszczeń, ale jeszcze większą wadą-szybkie stygnięcie, wychładzanie się wnętrz. Nośnikiem ciepła w tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, jest ogrzane powietrze. Rozróżnia się ogrzewanie powietrzne grawitacyjne wykorzystujące naturalny ruch powietrza ciepłego ku górze, oraz ogrzewanie powietrzne z ruchem wymuszonym przez wentylator.

Popularność zyskuje dzięki kominkom, pod postacią instalacji DGP — dystrybucji gorącego powietrza, nagrzanego od wkładu kominkowego.

Ogrzewanie elektryczne

W tym przypadku do ogrzewania domu wykorzystuje się grzejniki elektryczne, listwy przypodłogowe i ogrzewanie podłogowe za pomocą kabli grzejnych. We wszystkich przypadkach zastosowana zostaje energia elektryczna. Taki sposób ogrzewania domu jest bardzo prosty, ale i drogi ze względu na wciąż rosnące ceny energii. Do zalet ogrzewania elektrycznego należy oczywiście łatwa regulacja ręczna, możliwość automatycznego programowania, czysta obsługa, stała gotowość eksploatacyjna, niskie koszty inwestycyjne.

Niekonwencjonalne źródła ogrzewania

Są to ekologiczne źródła energii pochodzące ze słońca, wiatru i wody. W źródłach tych następuje przemiana energii mechanicznej lub ciepła, na energię elektryczną. W domach jednorodzinnych wykorzystuje się ogniwa fotoelektryczne, elektrownie wiatrowe i wodne, kolektory słoneczne, wody geotermiczne, koncentratory średnio i wysokotemperaturowe.

Czym się kierować wybierając źródło ciepła?

Niewątpliwie podstawowymi kryteriami wyboru źródła ocieplania domu są koszty inwestycyjne, eksploatacyjne, dostępność nośnika energii, łatwość i wygoda obsługi.