Czy ogrzewanie podłogowe to luksus?

Oczywiście, ogrzewanie podłogowe oferuje najlepszy rozkład temperatury w pomieszczeniu pod względem wymagań ludzkiego ciała. Jest to również luksus dla oka, bo pomieszczenie nie jest zepsute widokiem grzejników pod oknem i może być prawie dowolnie rozplanowane.

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

To zależy od tego, czego dotyczy pytanie. Inwestycyjnie może być droższa od ogrzewania grzejnikowego. Jest za to tańsza w eksploatacji. W sumie wychodzi całkiem niedrogo. Zwłaszcza, gdy instalacja jest dobrze dopasowana do możliwości źródła ciepła, zapotrzebowania domu na ciepło, ocieplenia ścian, systemu wentylacji.

Czy ogrzewanie podłogowe powoduje zwiększoną cyrkulację kurzu?

To bzdura! Naturalne jest, że cyrkulacja powietrza zależy od różnicy temperatur między źródłem ciepła a pokojem. A zatem, przy niskiej temperaturze podłogi (taka jest cecha ogrzewania podłogowego), cyrkulacja powietrza jest mniejsza. I kurzu też krąży w powietrzu mniej.

Czy temperatura wody zasilającej zwykłą instalację centralnego ogrzewania nie jest zbyt wysoka dla ogrzewania podłogowego?

Tak, jest za wysoka! Zatem, żeby zachować wymagane przepływy wody przez kocioł i temperatury wody w ogrzewaniu podłogowym, stosuje się armaturę (m.in. termostaty regulacyjne i zabezpieczające) do mieszania wody wychodzącej z kotła (gorącej) z wodą powracającą z pętli ogrzewania podłogowego (chłodnej).

Czy koszt armatury regulacyjnej zwiększa znacząco koszt instalacji ogrzewania podłogowego?

Zwiększa, ale nieznacznie. Jest on jak najbardziej do przełknięcia dla inwestora.