Jeśli interesuje Cię słoneczne ogrzewanie, to kolektory słoneczne powietrzne są chyba jedynym rozwiązaniem.

Kolektory wodne do ogrzewania się nie nadają. Aby woda mogła być skutecznym czynnikiem grzewczym, musi być podgrzewana do wyższych temperatur, niż powietrze. Wystarczy przecież podgrzać powietrze do 25°C, żeby przypływ ciepła do ogrzewanego pomieszczenia był odczuwalny. Tymczasem woda, nawet w ogrzewaniu podłogowym, musi mieć co najmniej 30-35°C. Ma to znaczenie zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, bo im cieplejszy nośnik ciepła w kolektorze, tym większe straty. I tym mniejszy zysk z kolektora. A przecież ogrzewanie słoneczne jest nam potrzebne właśnie zimą…

Kolektor powietrzny łatwiej wykonać, niż kolektor wodny. Budowa kolektora słonecznego wodnego jest bardziej skomplikowana, bo nośnik ciepła jest bardziej kłopotliwy. Do tego łatwiej odebrać to ciepło z kolektora, bo nie potrzeba do tego grzejnika ani pętli grzewczej zatopionej w wylewce pod podłogą. Ciepłe powietrze trzeba po prostu wpuścić do ogrzewanego pomieszczenia. I tyle!

Takie systemy grzewcze można bez problemu kupić, nawet w większych wersjach, przystosowanych do współpracy z bateriami słonecznymi i do ogrzewania większych budynków. Można poczytać o tym tutaj.