Rzeczy, które czynią nasze życie bardziej wygodnym zazwyczaj nie są dobre dla naszego środowiska naturalnego, a rzeczy dobre dla naszej planety są szkodliwe dla naszej wygody. Na przykład, głowice pryszniców oszczędzające wodę, nie dają obfitego strumienia wody. Oszczędne samochody są wolne. Oszczędzanie wody przez niespłukiwanie toalet, jak również głupie. Nawet energooszczędne żarówki, nie wydaje się obecnie dawać najwięcej światła.

Jest to rzeczą rzadką, aby znaleźć produkt, który zapewnia nam o wygodę, a jednocześnie przynosi korzyści dla naszej planety i środowiska.

Oto jeden: przepływowy ogrzewacz wody.

Jeśli nie musisz czekać na przypłynięcie do kranu gorącej wody, oszczędzasz ją. (Nie znam nikogo kto wskoczy pod prysznic z zimną wodą.) Oszczędność wody oznacza, że woda nie musi być pompowana, oczyszczona, ponownie wypompowana, a ostatecznie mniej jej spływa do oczyszczalni. Każde to pompowanie, oczyszczanie, chlorowanie, filtrowanie itd. zużywa energię i powoduje koszty. Większość energii elektrycznej wykorzystywanej do pompowania i przygotowania wody jest wytwarzana przez spalanie gazu ziemnego, ropy naftowej, węgla i innych paliw, co powoduje emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Więc w jaki sposób możemy uzyskać natychmiast, lub prawie natychmiast ciepłą wodę, bez szkody dla środowiska? Tradycyjne obiegi cyrkulacji ciepłej wody nie kwalifikują się, gdyż zużywają one ogromne ilości energii. Taki system jest jak ogromny kaloryfer, który zużywa ciepło gorącej wody. Podgrzewacz wody wykorzystuje spalanie gazu lub energii elektrycznej, co z kolei stwarza więcej gazów cieplarnianych.

Istnieją jednak pewne rodzaje systemów dostarczania ciepłej wody, które zapewnią Państwu wygodę szybkiego korzystania z ciepłej wody. Składają się z małej pompy pod umywalką. Podczas zapotrzebowania na gorącą wodę, naciśnięcie przycisku włącza pompę. Woda szybko płynie z zasobnika do kranu, ta wystygła woda z kranu trafia z powrotem do zasobnika.

Po użyciu ciepłej wody przybywa na osprzętu, pompa wyłącza się, więc ciepła woda nie jest spuszczana do ścieku. Badania wykazały, że możliwe są oszczędności ponad 30 metrów sześciennych wody rocznie dla typowej czteroosobowej. Do użycia pompy zużywa się energii elektrycznej zazwyczaj za mniej niż 10 PLN rocznie.

Tego typu systemy są szczególnie wygodne dla przepływowych gazowych podgrzewaczy wody. One dość wolno produkują ciepłą wodę. Uważaj jednak, bo nie wszystkie marki podgrzewaczy ciepłej wody będą współpracować z takim systemem.