Pompy ciepła nie są może najbardziej popularnym urządzeniem ocieplającym wnętrza pomieszczeń i wodę w Polsce, jednak coraz częściej można się na nie natknąć w zwykłych gospodarstwach domowych. Jak wiadomo, stanowią one ekologiczny sposób zarówno na ogrzewanie mieszkań, jak i zwiększanie temperatury wody. Jednak przed zakupem takiego sprzętu wypadałoby dokładniej poznać ich rodzaje, by wybrać coś najbardziej odpowiadającego konkretnym potrzebom.

Jeśli kupującemu zależy głównie na inwestycji niezbyt silnie oddziałującej na portfel oraz na łatwości zainstalowania sprzętu, idealnym wyborem wydają się pompy powietrzne. Wykorzystują one powietrze do wytwarzania ciepła, a więc z jednej strony nie trzeba obawiać się o wyczerpanie źródła ciepła, z drugiej jednak nie można być pewnym, że zawsze uda się wytworzyć odpowiednią ilość energii. Szczególnie przy niższych temperaturach wydajność urządzeń tego typu nieco maleje.

Większą efektywność często udaje się uzyskać dzięki pompom wodnym, których zasada działania opiera się na wykorzystywaniu wód gruntowych. W tym przypadku niestety nie można być pewnym łatwego i szybkiego montażu, należy również przed zakupem sprawdzić dostępność wód pod powierzchnią gospodarstwa. Jeśli jednak taka pompa zostanie już uruchomiona, stosunkowo dużą i stabilną ilość ciepła osoba ją posiadająca ma niemalże zapewnioną.

Warto również zastanowić się nad pompami gruntowymi, które wykorzystywane są często na niewielkich działkach. One z kolei, jak sama nazwa wskazuje, do działania wykorzystują grunty. W tym przypadku ważny okazuje się być wybór typu wymiennika: poziomy jest zdecydowanie tańszy, a co za tym idzie – częściej wybierany, pionowy natomiast gwarantuje wyższą jakość działania i większą stabilność utrzymywaną przez cały sezon grzewczy. I zajmuje mniej miejsca.

Wybór ogólnego rodzaju pompy cieplnej to mimo wszystko dopiero początek. Jednak przed dokładniejszym zastanawianiem się nad licznymi podtypami czy też konkretnym producentem, element dobrania odpowiedniego rodzaju jest podstawą, której nie da się ominąć.