Wentylacja jest zamierzony ruch powietrza z zewnątrz budynku do wewnątrz. Jest to V w HVAC. Otwory wentylacyjne kanały dymowe lub przewozu produktów spalania, które mają zostać wydalony z budynku w taki sposób, który nie powoduje szkody dla osób z budynku. Przepływ powietrza w pomieszczeniach między przestrzeniami, a nie na zewnątrz, nazywa się przeniesienie powietrza.

Wentylacja powietrza, zgodnie z definicją zawartą w ASHRAE Standard 62,1 i ASHRAE Handbook, że powietrze jest używane do zaakceptowania zapewnienie jakości powietrza w pomieszczeniach. Kiedy ludzie i zwierzęta są obecne w budynkach, wentylacji powietrza jest niezbędne do rozcieńczania zapachów i ograniczenia koncentracji dwutlenku węgla i zanieczyszczeń powietrza, takich jak respirabilnej cząstek zawieszonych (RSPs) i lotnych związków organicznych (LZO). Wentylacja powietrza jest często dostarczane do miejsc, przez mechaniczne systemy, które mogą również ciepło, zimno, humidify i dehumidify miejsca. Przepływ powietrza w budynkach może wystąpić z powodu niekontrolowanej infiltracji powietrza z zewnątrz budynku poprzez tkaniny (patrz stos skutku) lub celowego wykorzystania naturalnej wentylacji strategii. Zaawansowane filtracji powietrza i procesów obróbki, takich jak skrubing, może zapewnić wentylację powietrza przez czyszczenie i recyrkulacji część powietrza wewnątrz budynku.

W niektórych aplikacjach, takich jak okręty podwodne, pod ciśnieniem samolotów i statków kosmicznych, wentylacja mechaniczna powietrza jest również potrzebne, aby zapewnić tlenu i dwutlenku węgla do rozcieńczenia do przeżycia. Budynki mają zwykle wystarczające, aby zapobiec wyciekom powietrza niebezpiecznych poziomów emisji dwutlenku węgla. Niewystarczająca wentylacja w pokoju zajmowanym gęsto może spowodować, że poziom emisji dwutlenku węgla, prowadząc do zwiększenia senność i zmniejszonej wydajności w pracy. To jest przedmiotem troski w szkołach, gdzie uwagi i zdolność uczenia się może mieć negatywny wpływ.

W handlowych, przemysłowych i instytucjonalnych (CII) budynków i nowoczesnych samolotów odrzutowych, zwrot powietrza jest często powtórnemu do powietrza obsługi. Część dostaw powietrza jest zwykle exfiltrated poprzez budowę lub wyczerpania puli środków z budynku (np. toalety i kuchni spalin) i otrzymuje poza powietrza wprowadzonego do powrotu strumienia powietrza. Stawka wentylacji powietrza, najczęściej przewidziane w niniejszym mechanicznie-induced powietrza na zewnątrz, jest często określana ASHRAE Standard od 62,1 do CII budynków lub 62,2 o niskiej wzrost budynków mieszkalnych, lub podobnych standardów.

Współczynniki wentylacji, CII budynków, jest zwykle wyrażona przez objętościowego przepływu powietrza z zewnątrz, wprowadzono do budynku. Typowe jednostki wykorzystywane są stóp sześciennych na minutę (powszechnie skrótem CFM), lub w jednostkach metrycznych, litrów na sekundę (l / s). Wentylacji stopy mogą być również wyrażone w przeliczeniu na osobę lub na jednostkę powierzchni, takich jak CFM / p lub CFM / ft ², zmiany lub powietrza na godzinę.

W przypadku budynków mieszkalnych, które polegają głównie na infiltrację do wywiązywania się ze swoich potrzeb wentylacji, wentylacja wspólnego środka stawki jest kilka razy całego wnętrza objętości powietrza zastępuje na godzinę, a nazywa się zmiany powietrza na godzinę (I lub ACH; jednostek 1 / h). IRA z 0,5 do 1,5 są w nowoczesne domy USA w ramach projektu zimowe warunki pogodowe [edytuj].

Jeżeli palenie jest dozwolone w pomieszczeniach zamkniętych, wentylacji powietrza jest potrzebne w ilościach wystarczających do rozcieńczenia zanieczyszczeń do powietrza. Zakaz palenia tytoniu w pomieszczeniach i stosowania świece, powietrza zapachowe, kadzidła, generatorów i innych zanieczyszczeń powietrza jest o wiele bardziej skuteczne w zakresie poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.

Spalanie (np. kominek, gazowy podgrzewacz, świecy, lampy naftowej, itp.) zużywa tlenu i produkuje otrzymuje dwutlenku węgla i innych gazów niezdrowej dym), wymagających wentylacji powietrza. Otwarte komina sprzyja infiltracji (tj. naturalnej wentylacji itd.) ze względu na negatywne zmiany ciśnienia wywołane przez prężny, cieplejsze powietrze pozostawiając poprzez komin. W ciepłe powietrze jest zazwyczaj otrzymuje cięższe, zimne powietrze.

Wentylacja w struktury jest również potrzebne do usuwania para wodna, produkowanych przez oddychanie, pieczenie i gotowanie, i usuwania zapachów, np. z WC i kuchnia. Jeśli para wodna jest dozwolone do akumulacji, może spowodować uszkodzenie konstrukcji, izolacji, lub kończy. Gdy operacyjnego, klimatyzator zwykle usuwa nadmiar wilgoci z powietrza. A dehumidifier może także być odpowiednie do usuwania powietrza wilgocią.